Santykių etapai
Romantika
Aktyvesnė pažintis
Tai pereinamasis etapas, kai kalbantis galima praleisti visą naktį. Taip abu partneriai stengiasi kuo geriau vienas kitą pažinti, išsiaiškinti požiūrius, pomėgius, interesus, atrasti partnerio dorybių skalę. Šiame etape žmonės drąsiau atvirauja apie šeimos narius, santykius, buvusius partnerius, patiki savo paslaptis. Vis dėlto ore tvyranti romantika pamažu pradeda blėsti.
Pirmieji nedideli nesutarimai
Šiuo laikotarpiu partneriai, remdamiesi pirmųjų dviejų etapų patirtimi, pradeda daryti tam tikras išvadas. Vis dažniau gali pasitaikyti nemalonių atsitiktinumų – vienas parašo, kitas neatsako, susitaria susitikti, bet atsiranda nenumatytų reikalų ir nepavyksta pasimatyti ir pan. Taip gali praeiti net kelios nesimatymo dienos ir pamažu kyla apmaudas, bręsta nesutarimas. Kuo didesnė aistra vyravo pirmuosiuose etapuose, tuo šiame gali būti sunkiau. Tam tikrais atvejais jis gali netgi tapti paskutiniuoju etapu prieš išsiskyrimą. Todėl abu partneriai turėtų mokėti girdėti vienas kitą, stengtis suprasti ir išsiaiškinti nesklandumus.
Nuomonių formavimas
Pora pamažu ima galvoti apie bendrą ateitį – ko jie norėtų, kaip ją įsivaizduoja. Šiuo metu dar tvirčiau formuojasi nuomonė apie vienas kitą, vis labiau dvasiškai ir emociškai artėjama. Kiekvienas dažnai mąsto apie partnerį, neretai jau žino, ko galima iš jo tikėtis, svarsto, ar jis tikrai rimtai žiūri į santykius, yra pasiruošęs įsipareigoti ir pan. Visgi šiame etape lūkesčiai dėl antrosios pusės gali ir neatitikti realybės. Pavyzdžiui, grįžusi iš kelionės mergina tikisi, kad vaikinas ją pasitiks oro uoste, tačiau jis pavėluoja visa valanda. Nors jis ir dirba, mergina svarsto, jog nebuvus namie dešimt dienų mylimasis galėjo ir susikeisti ar suplanuoti darbus. Tad moters lūkesčiai lieka nepatenkinti. Nuomonių formavimosi etapas gali būti išties nelengvas.
Derinimasis
Kiekvienas žmogus neretai turi susidėliojęs idealios antrosios pusės paveikslą. Tad šiame etape partneris bandomas pamatuoti pagal susidarytus standartus. Tarp pačių partnerių šiuo metu kartais gali vykti savotiška kova dėl valdžios – pavyzdžiui, kuris pirmas paskambins, kuris pirmas atsiprašys ir pan. Derinimosi etapas santykiams gali būti lemtingas, t. y. kartais partneriams pradeda atrodyti, jog jie neberanda bendros kalbos ir nutaria skirtis. Tai patvirtina ir 2012 m. JAV statistika – net 50 % santuokų baigiasi skyrybos. Visgi nereikėtų skubėti, o labiau tikėti meile. Abu partneriai turi aiškiai suvokti, kad tai nėra lengvas santykių etapas. Jam reikia skirti ir laiko, ir dėmesio.
Susitaikymas ir priėmimas
Pora pagaliau išmoksta prisiderinti vienas prie kito. O tuo pačiu abu puikiai supranta, jog turi ir savų lūkesčių, kurie ne visada atitinka realybę. Partneriai suartėja, siekia įsipareigoti.
Nerimas dėl santykių
Abejonės užklumpa ne vienu metu – vieniems po mėnesio, kitiems net po kelių metų. Nerimo intensyvumas priklauso nuo to, ar partneriai jaučiasi laimingi. Kartais įvairūs nesklandumai skatina kažko ieškoti, kažką keisti, perdėlioti vertybių skalę. Pasitaiko ir taip, jog pradeda lyginti ankstesnių santykių patirtis. Tačiau tai yra didelė klaida, nepaisant to, net jei ir kai kurie dalykai kartojasi. Jei šių santykių pamatas – ne akla, o nuoširdi meilė, tai nerimas anksčiau ar vėliau praeis, ypač jei tai padės įveikti ir antroji pusė.
Aistra
Šiame etape pagrindinis vaidmuo atitenka seksui. Pagrindiniai iškylantys pavojai – pernelyg didelio vaidmens atidavimas fiziniam artumui. Galiausiai tai gali sunaikinti romantiką – švelnius žodžius, prisilietimus, komplimentus. Trokštama tik patenkinti kūniškus malonumus. Kiek tęsis šis laikotarpis, priklauso nuo poroje tvyrančios seksualinės energijos.
Pasitikėjimas vienas kitu
Atėjus iki šio etapo santykiuose įsivyrauja harmonija. Su šalia esančiu žmogumi drąsu, malonu būti, su juo galima leistis į bet kokius gyvenimo nuotykius. Tarp partnerių tvyro pasitikėjimas vienas kitu, jie pajunta dvasinę ir fizinę pilnatvę.
http://gyvbudas.lrytas.lt/psichologija 2016-07-28